Zaburzenia lękowe

  • Home
  • Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe

Warto jest bliżej przyjrzeć się emocjom, których możemy doświadczać.

Czym jest lęk, a czym strach? Strach dotyczy realnego zagrożenia. Lęk dotyczy zagrożenia wyobrażonego. Również tutaj spotykamy się z taką sytuacją. Wielkość lęku zależy od tego, jak spostrzegamy, jak bardzo jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo my bądź osoby nam bliskie.

Lęk przed czymś nieokreślonym, wewnętrznym
Strach wobec konkretnych bodźców, zdarzeń zewnętrznych
– Różne emocje
Odmienne systemy zarządzające i różne podłoże biologiczne
– Strach system FFFS (walka/ucieczka/zamrożenie), bardziej somatyczny charakter
– Lęk – system BIS – bardziej poznawczy
Odmienne scenariusze uruchamiające każdą z tych emocji
– Zagrożenie z możliwością ucieczki – strach – FFFS
– Zagrożenie, którego nie da się uniknąć – lęk – BIS

KONTROLA W ŻYCIU

Jeśli ktoś się nie boi samej śmierci, natomiast boi się chaosu związanego z tą sytuacją, to jest w obszarze lęku, my, jako ludzie lubimy mieć kontrolę w życiu. Lubimy planować, to jest ta siła, która powoduje, że jesteśmy kreatywni. Czy będzie chaos? Te wydarzenia wpływają na emocje większej grupy. My, jako ludzie mamy naturalną potrzebę przywracania ładu, powracania do homeostazy.

GNIEW

Emocje, które mogą towarzyszyć danej sytuacji. Pojawia się również smutek związany z ograniczeniami, które zostały wprowadzone w nasze życie, mamy osobiste poczucie straty.

STARAJMY SIĘ NIE TŁUMIĆ EMOCJI Wszystkie emocje, które odczuwamy są uzasadnione. Niedobrze, by było, gdybyśmy się starali się je stłumić.

Złość jest sygnałem, że ktoś narusza dla mnie bardzo ważne granice, coś, co jest dla mnie ważne.

Smutek łączy się z utratą czegoś wartościowego, nasze życie zostało zmienione.

POTRZEBA KONTROLI

Jakie mechanizmy sprawiają, że my usiłujemy przewidzieć, co nas spotka, i na ile my defacto jesteśmy w stanie to przewidywanie spełnić. Wielu z nas ma takie myśli, że jak ja sobie poprzewiduje to nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Jednak los ma dużą gamę sytuacji, które wciąż nas zaskakują.

Czy to na dłuższą metę? Jest to strategia wyznawana przez bardzo wiele osób, jeżeli coś się wydarzy to będę przygotowany na najróżniejsze scenariusze. Potrzeba kontroli jest bardzo iluzoryczna, my nie mamy wpływu na wszystko, to jest dobra i zła wiadomość. Dlatego, że z jednej strony planowanie w perspektywie dnia, tygodnia jest wskazane, ale z drugiej strony wiedza o tym, że wystąpią różne rzeczy, które nie podlegają naszej kontroli jest również cenną wiedzą. My w psychologii mówimy o takim zjawisku tolerancji niepewności. Są osoby, które tolerują bardzo dobrze tę niepewność, inne tolerują ją gorzej. Te, które tolerują ją gorzej zazwyczaj starają się włączyć różne mechanizmy kontrolowania tego, poprzez napisanie scenariusza.

Ludzie opisywali w badaniach, co przewiduję, co się stanie. I okazuje się, że to, co sobie zaplanowali i jak będzie wyglądał ich kolejny dzień życia, spełnia się w niewielkim tylko procencie.

Zadaniem psychologa nie jest dawanie rad, jedynie postaram się przedstawić szereg metod, spośród każdy z Państwa będzie mógł wybrać najbardziej dostosowane do swojej osoby, do swojej sytuacji życiowej.

Kiedy sytuacja jest trudna, mamy prawo odczuwać lęk, tylko, że my pełnimy wiele ról społecznych jesteśmy rodzicami. Często zdarza się, że lęk odbiera nam możliwość dobrego funkcjonowania, możliwość pełnienia naszych ról, zwłaszcza tych opiekuńczych wobec dzieci, dlatego warto, aby o siebie zadbać i skupić się na tym, na co mamy wpływ.

Co, ja mogę zrobić dla siebie, żeby poziom lęku obniżyć??

Warto zwrócić się do psychologa, który podczas sesji nauczy metod efektywnego radzenia sobie z napadami lęku.

Netografia
https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/improve-mental-wellbeing/ (dostęp 10.11.2021)
https://www.mind.org.uk/workplace/mental-health-at-work/taking-care-of-yourself/five-ways-to-wellbeing/ (dostęp 10.11.2021)

Bibliografia
Hayes. S.C., Strosahl. K.D., Wilson. K.G. (2013). Terapia akceptacji i zaangażowania. Proces i praktyka uważnej zmiany, Kraków, WUJ.
Rutter. M. (1987), Psychosocial resilience and protective mechanisms, The American Journal of orthopsychiatry, 57(3), s. 316 -331.
Williams. M., Teasdale. J., Segal. Z., Kabat – Zinn. J. (2018), Świadomą drogą przez depresję. Wolność od chronicznego cierpienia, Warszawa, Wydawnictwo Czarna Owca.
Zavalloni. R. (1999), Psychologia nadziei. Aby poczuć się zrealizowanym, Kielce, Wydawnictwo „Jedność”